Araçların lastikleri ile fiyat konusu

Araçların lastikleri ile fiyat konusu 1

Lastikler, otolarda yere değen kauçuk, krod bezleri ve çelik tellerin birleşimi ile imal edilen parçalardır. Lastiklerin oldukça çok türü bulunmaktadır ve çeşitlerine göre lastik fiyatları belirlenmektedir. Yaz ve kış lastikleri ayrı ayrıdır. Kış lastik fiyatları yaz lastiklerinin fiyatlarına oranla daha yüksektir. Bunun sebebiyse uygulanan materyallerin, daha esnek, soğuğa dayanıklı ve yol tutuş niteliğinin diğer türe göre çok olmasıdır.

Lastik alırken aranan türlü nitelikler bulunmaktadır. Aranan niteliğe göre de lastik fiyatları değişim gösterir. Aranan kalite arttıkça fiyat da yükselir. Orta düzey bir lastikte ise, lastik izmir fiyatları daha ılımandır. Lastikler de aranan esas nitelikler, başta güvenilirlik olmak üzere, konforlu olması, uzun ömürlü olması, düşük yuvarlanma direncine sahip olması ve gürültü düzeyinin düşük olmasıdır. Her markanın da kendine özel geliştirdiği bir noktası bulunmaktadır. Bunların içerisinde en fazla önem verilen niteliğe göre marka seçimi yapılmalıdır. Lastik fiyatları izmir ilinde 50-60 liradan başlayarak 1000 TL ve yukarı çıkabilmektedir. Ayrılan bütçenin çokluğuna göre alınabilecek lastiğin özellikleri de yükselecektir. Daha ucuz markaların lastiklerini edinebilme imkânı bulunmaktadır. Lakin, ekonomi düzeyine göre lastiğin de kalitesi farklılık göstermektedir. Lastik fiyatlarından evvela güvenilirlik ön plana çıkarılmalıdır. nedeni ise aracın yere temas eden tek parçası lastiklerdir ve vasıta güvenliği adına en kayda değer kısım olarak sayılmaktadır. Bu sebeple aracın lastiklerinin yol tutuşu kuvvetli olması, birden frenlerde kayma yapmamalı, motorun gücüne ayak uydurabilecek niteliklerde olması bilinenden önemlidir. ters halde hayati tehlikeler ile karşılaşılabilmektedir.

Ucuz markalar da araç sahiplerine hizmet vermektedir. ancak, asıl ciddi olan, firmanın güvenilirliğidir. Kimi sürücüler ucuza lastik bulabilmek adına, hiçbir kriter bulundurmadan, vasıta niteliklerini dikkate almadan, sırf lastik fiyatlarındaki ucuzluk itibariyle bu tür yanlış seçimlerde bulunabilmektedirler. Bu şekilde hem kendi hayatlarını hem trafik düzenindeki bireylerin hayatlarını tehlikeye atmaktadırlar. Ucuz mal edinmek hem parasal anlamda hem manevi manada ciddi boyutlara ulaşabilecek zararlara yol açmaktadır. Lastik fiyatlarından evvel lastik güvenilirliğine ciddiyet verilmesi, hem kendimiz hem de sevdiklerimiz adına en doğru davranış olacaktır. Doğru zamanda doğru lastik seçimi, araca uygun lastiğin seçimi fiyatı ne olursa olsun göz ardı edilmemeli.