Araçların lastikleri ve fiyat meselesi

Araçların lastikleri ve fiyat meselesi 1

Araba lastikleri, otolarda yere temas eden krod bezleri ve tellerin birleşimi ile üretilen parçalardır. Lastiklerin birçok çeşidi bulunur ve çeşitlerine göre lastik fiyatları belirlenmektedir. Yaz ve kış lastikleri başka başkadır. Kış lastik fiyatları yaz lastiklerinin fiyatlarına oranla daha yüksektir. Bunun sebebi ise uygulanan malzemelerin, daha esnek, soğuğa güçlü ve yol tutuş niteliğinin öteki türe göre fazla olmasıdır.

Lastik alırken aranan çeşitli nitelikler vardır. Aranan niteliğe göre de lastik fiyatları değişim gösterir. Aranan nitelik arttıkça fiyat da yükselir. Orta düzey bir lastikte ise, lastik izmir fiyatları daha ılımandır. Lastikler de aranan esas nitelikler, başta güvenilirlik olmak üzere, konforlu olması, uzun ömürlü olması, düşük yuvarlanma direncine sahip olması ve gürültü düzeyinin düşük olmasıdır. Her markanın da kendine hususi geliştirdiği bir noktası bulunur. Bunların içerisinde maksimum önem verilen niteliğe göre marka seçimi yapılmalıdır. Lastik fiyatları izmir ilinde 50 TL’den başlayarak 1000 TL ve yukarı çıkabilmektedir. Ayrılan bütçenin çokluğuna göre alınabilecek lastiğin nitelikleri de yükselecektir. Daha ucuz markaların lastiklerini edinebilme imkânı bulunmakta. Lakin, ekonomi seviyesine göre lastiğin de kalitesi farklılık göstermektedir.

Lastik fiyatlarından önce güvenilirlik ön plana çıkarılmalıdır. nedeni ise aracın yere temas eden tek parçası lastiklerdir ve vasıta güvenliği için en önemli kısım şekilde sayılmaktadır. Bu sebeple aracın lastiklerinin yol tutuşu güçlü olması, ani frenlerde kayma yapmamalı, motorun gücüne ayak uydurabilecek niteliklerde olması önemlidir. ters halde hayati tehlikeler ile karşılaşılabilmektedir. Ucuz markalar da vasıta sahiplerine hizmet vermektedir. fakat, asıl mühim olan, firmanın güvenilirliğidir. Kimi sürücüler ucuza lastik bulmak adına, hiç bir kriter bulundurmadan, araç niteliklerini dikkate almadan, sırf lastik fiyatlarındaki ucuzluk sebebiyle bu tür yanlış seçimlerde bulunabilmektedirler. Böylelikle hem kendi hayatlarını hem trafik düzenindeki bireylerin hayatlarını tehlikeye atmaktadırlar. Ucuz mal edinmek hem ekonomik manada hem manevi anlamda mühim boyutlara ulaşabilecek zararlara yol açmaktadır. Lastik fiyatlarından evvel lastik güvenilirliğine önem verilmesi, hem kendimiz hem de sevdiklerimiz adına en doğru davranış olacaktır. Doğru sürede doğru lastik seçimi, araca müsait lastik seçimi, pahalıda olsa dikkate alınmalıdır.