Debica

Son yılların ekonomi tabloları incelendiğinde yurt bazlı grafiklerde Polonya’nın son derece istikrarlı ve başarılı bir yükselme arasında bulunduğu gözlemlenebilmektedir. bilhassa geçtiğimiz beş yılda mühim ve gözle görülür ilerlemelerin söz konusu olduğu bu gelişim süreci bir çok aşırı ekonomik alandaki faaliyetlerinin yanı sıra, ülkemize de özellikle turizm piyasası başta olmak üzere pek aşırı alanda yansımaktadır.

Polonya’nın bu gelişme süreci arasında ekonomisinde güçlenen ve gelişen isimleri içinde 1937 yılında hizmete hükümetin desteği ile başlamış olan Debica da yer alıyor. zamanımızda üretimini yapmakta olduğu lastiklerin kalitesi yardımıyla Polonya’nın bir numaralı oto lastik firması olmayı başaran Debica, dünya çapında bilinmekte olan ve saygı duyulan kurumlar arasında yer almaktadır. 1995 yılı Debica’nın başarıları ve tanınırlığı açısından bir dönüm noktası olmuştur. 1995 yılına dek yaptıkları çalışmalarda başarılı olan firmaya Goodyear Tire ve Rubber Company talip olmuş ve şirketin e.99 gibi ciddi bir orandaki hisselerini satın almıştır. Elbette bu ortaklık borsa piyasalarında Debica hisselerine tavan yaptırmış, markayı bütün dünyaya duyurmuştur.

Bu ortaklık Debica’ya kalitesini ve ürünlerini bütün dünyaya duyurma ve pazarlama imkanı sağlamakla beraber, firmanın Goodyear’dan aldığı veriler ve Ar-Ge destekleri ile çok daha gelişmiş bir üretim ağına da sahip olmasını sağlamıştır. bu zamanlarda dünya çapındaki en kaliteli tam çelik kamyon lastiklerini, off road tipi vasıta lastiklerini ve ziraat araçlarının lastiklerini üretmekte ve pazarlamakta olan firmanın bu başarısı üretim teknolojilerine duyduğu ilgi ve sahip olduğu deneyimlerden kaynaklanmaktadır. Debica’ya bu denli büyük bir başarı oluşturmakta olan büyük araç lastikleri firmanın binek otomobil lastikleri alanında da çeşitli çalışmalar yapmasında büyük rol oynamıştır. bu günlerde yoğun şekilde dayanıklı oto lastiklerinin üretimini yapmakta olan Debica, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde Polonya Bilimler Akademisi Ekonomik Bilimler Enstitüsü’nün desteğini de yanına alarak yenilikçi fikirler ortaya atmaktadır.

yurdumuzda de yaygın bir satış ve montaj ağına sahip olan Debica, Goodyear’ın kendisine sunduğu garanti ve servis imkanlarından mantıklı biçimde faydalanmakta ve sunduğu ucuz fiyat alternatifi ile bir çok fazla firma arasında kendisine has bir çizgide ilerlemektedir. tüm üretimlerini uygun ve kalitesiz işçilik mantığı yürüten çin’in aksine Polonya’da gerçekleştirmekte olan Debica, kaliteye verdiği önemi de bu şekilde vurgulamaktadır.