Goodyear Eagle F1 SuperSport Yeni Elektrikli Araç Yarış Serisinde Kullanılacak

Goodyear Eagle F1 SuperSport Yeni Elektrikli Araç Yarış Serisinde Kullanılacak 1

Goodyear’ın kurucu ortağı ve lastik tedarikçisi olduğu Pure ETCR , dünyanın ilk tamamen elektrikli ve çok markalı touring yarış serisi olma özelliğini taşıyor. Elektrikli araç yarışları sırasında kullanılacak tüm araçlarda Goodyear Eagle F1 SuperSport lastikleri kullanılacak. Günlük kullanım için sunulan versiyonuna çok yakın özelliklere sahip olan lastik, Pure ETCR için pistlerde kullanılmak üzere optimize edildi. Elektrikli araç yarışları , Ekim ayında başlayacak ve 6 hafta sürecek. Kopenhag (Danimarka) Goodwood (İngiltere), Aragón (İspanya) ve Adria’da (İtalya) mücadeleye ev sahipliği yapacak.

Goodyear Eagle F1 SuperSport Virajlarda Üstün Performans Sunuyor

Pistlerde kullanılacak olan yeni Goodyear Eagle F1 SuperSport , yolda kullanım için sunulan versiyonu ile benzer bir görünüme sahip. Aynı felsefe ile geliştirilen iki lastik, aynı teknolojik özellikleri taşıyor. Şu anda günlük kullanım için satışta olan Eagle F1 SuperSport , viraj performansını yükselten “Power Shoulder” ve manevra kabiliyetini arttıran “High Force Construction” teknolojileri ile sunuluyor. Tüm bu özellikler, elektrikli araç yarışları için sunulan versiyonda da yer alıyor. Bunun yanında Pure ETCR yarışlarında kullanılacak olan lastikler, yarış kullanımına uyum sağlaması için omuz kısmı daha fazla güçlendirilmiş olarak sunuluyor. Goodyear Eagle F1 SuperSport , böylece dünyanın en güçlü touring otomobilleri için yüksek stabilite ve üstün viraj performansı sağlıyor.

Goodyear Eagle F1 SuperSport Islak ve Kuru Zeminde Kullanılabiliyor

Bu motor sporları seviyesinde dişli / desenli lastiklerin kullanılması, alışık olunan bir durum değil. Ancak Goodyear Eagle F1 SuperSport , slick lastiklerin aksine hem kuru hem ıslak zeminlerde kullanıma imkân tanıyor. Tek bir lastik spesifikasyonunun kullanılması, dünya çapına üç veya dört spesifikasyon gönderme ihtiyacını ortadan kaldırarak Goodyear ve Pure ETCR’nin sürdürülebilirlik planlarına uyum sağlıyor. Bu durum, elektrikli araç yarışları ile vurgulanan sürdürülebilirlik ve çevre dostu mobilite felsefesine de uygun.

Pistte Kullanılacak Goodyear Eagle F1 SuperSport için Test Süreci Başlıyor

Goodyear Eagle F1 SuperSport , laboratuvarda geçirilen aylar sonunda Pure ETCR için optimize edildi. Elektrikli araç yarışları için 2 ay kaldı; pist üzerindeki testler ise bu hafta başlıyor. Goodyear, motor sporları tecrübesi sayesinde lastik performansını ileri taşıyor. Motor sporları deneyimini günlük kullanıma uygun lastiklerine aktaran Goodyear; bu kez, Eagle F1 SuperSport’u pist için optimize ederek süreci tersine çeviriyor.

Pure ETCR Elektrikli Araç Yarışları Teknik Zorluklarla Birlikte Geliyor

Pure ETCR , benzersiz yarış formatı ve günlük olarak kullanılan orta boy dört kapılı hatchback ve sedanlara çok benzeyen araçların gücü nedeniyle birtakım teknik zorluklar ortaya çıkarıyor. Elektrikli araçlar, benzinli eşdeğerlerinden daha ağır ve aynı zamanda yüksek miktarda tork üretiyor. Pure ETCR’de kullanılacak araçlar, yarış pistlerinde kullanılan en güçlü araçlar arasında yer alıyor. Yeni elektrikli araç yarışları kapsamında kullanılacak araçlar,  500 kW’ye kadar tork üretebiliyor. Yarış serisinin bu benzersiz özellikleri, Goodyear Eagle F1 SuperSport gibi yüksek yol tutuşu ve çekiş gücü sağlarken; yüksek güce ve ani güç dağılımana dayanabilen bir lastiğin kullanılmasını gerekli kılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir