Goodyear LMP2’nin Tek Lastik Tedarikçisi Olacak

Goodyear motor sporları alanına geri dönüyor.

Goodyear, FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nın LMP2 sınıfı için gelecek sezonun resmi lastik tedarikçisi olacak. Mevcut WEC Dünya sezonunun başlangıcında LMP2’de uluslararası motor sporları alanına dönüş yapan Goodyear, 2020/2021 sezonundan itibaren; bu kategorideki tüm araçlara lastik sağlayacak. Goodyear ile imzalanan çok yıllı anlaşma, 2021 sezonunun başından itibaren Avrupa Le Mans Serisi’ni de kapsayacak.

Goodyear ‘ın F1 Rekoru Hâlâ Aşılamadı

Mevcut WEC sezonunun başlangıcında LMP2’de uluslararası motor sporları alanına yeniden giren Goodyear ile yapılan anlaşmai ikincil prototip araçların önümüzdeki Eylül ayının başlangıcından itibaren Goodyear lastikleri üzerinde çalışacağı anlamına geliyor. Goodyear’ın başkan yardımcısı Mike Rytokoski, bu konudaki görüşlerini açıkladı: “Goodyear’ın motor sporları alanında uzun ve dikkat çekici bir geçmişi var: Formula 1’de 368 Grand Prix galibiyetiyle aşılamamış bir rekora sahibiz. Buna ek olarak; Le Mans 24 Hours’da toplam 14 galibiyet aldık. Bu ortaklık, dünyadaki en ünlü dayanıklılık yarışında lastik teknolojimizi, dayanıklılığımızı ve performansımızı sergilememizi sağlıyor. Bu meydan okuma için seçilmiş olmaktan gurur duyuyoruz.”

Goodyear Ortaklığı Dunlop’tan Devraldı

WEC ve ELMS’nin başkanı Gerard Neveu ise şunları söyledi: “Premium bir partner olan Goodyear ile çalışmaktan gurur duyuyoruz; LMP2 ekibimiz, kategoride rekabetin sağlanması için üst düzey profesyonel lastik desteği avantajından yararlanacak.” Goodyear, 2019/20 motor sporları sezonunda WEC’de lastik ortaklığını; Dunlop’tan devraldı ve gelecek yılın başından itibaren ELMS’nin de ortağı olacak.

Goodyear İlk Galibiyeti Şangay’da Kazandı

Motor sporları alanına geri dönen Goodyear, bunun yanı sıra Lüksemburg, ABD ve Almanya’daki merkezlerinin ortak çalışmaları ile yeni bir lastik serisi geliştirdi. Lider üretici, geçen ay Anthony Davidson tarafından yönetilen JOTA Sport Oreca 07, Antonio Felix da Costa ve Roberto Gonzalez’in zafer kazandığı Şangay WEC turunda geri dönüşünün ilk galibiyetini almış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir