Goodyear ve TNO Akıllı Fren Sistemi Konusunda İşbirliği Yapıyor

Goodyear ve TNO Akıllı Fren Sistemi Konusunda İşbirliği Yapıyor 1

Goodyear ve Hollandalı araştırma kuruluşu TNO arasındaki işbirliği projesi kapsamında bağlı lastikler ile bir aracın kontrol sistemi arasındaki etkileşimler test edilerek akıllı fren sistemi tasarlanacak. Kilitlenmeyi önleyici fren sistemi (ABS) teknolojisine odaklanılarak birkaç olası etkileşimi doğrulamak amacıyla bir test aracı kullanılacak. Bağlantılı akıllı lastikler ile ABS sistemleri optimize edilecek.

Akıllı Fren Sistemi ile Fren Mesafeleri Kısalıyor

Akıllı lastikler ile aracın ABS sisteminin bağlantılı olması, belirli bir durum ve lastik durumu için fren performansını optimize etmeyi sağlıyor ve test aracının direksiyon performansını arttırıyor. Önceki Goodyear çalışmaları, bu iki bileşenin entegrasyonunun fren mesafesini yaklaşık % 30 oranında azaltabileceğini gösteriyor. Çalışma kapsamında ayrıca, farklı koşullar ve yol yüzeylerinde fren mesafesini optimize etmek için daha anlamlı entegrasyonlar keşfedilecek. Goodyear ve TNO, 2022’nin başlarında akıllı fren sistemi projesinden elde edilen sonuçları paylaşmayı bekliyor.

Akıllı Lastikler ve Fren Sistemi Teknolojileri Entegre Ediliyor

TNO’nun trafik ve ulaşım departmanı genel müdürü Ellen Lastdrager: “TNO, yeni fren sistemi projesi ile trafik ve ulaşımın güvenliğini, verimliliğini ve sürdürülebilirliğini artırmaya odaklanıyor. Bu işbirliği, mümkün olan her santimetre fren mesafesini azaltmak için ortaya çıktı. Akıllı lastikler ve fren teknolojilerini daha iyi entegre ettiğimiz için kazaları azaltmaya ve hayat kurtarmaya yardımcı olabileceğimizi güçlü bir şekilde hissediyoruz.”

Akıllı Lastikler Güvenlik için Önemli Veriler Sağlıyor

İnovasyon teknolojisi alanında Goodyear kıdemli müdürü Chris Queen: “Bağlantılı bir durumda lastiğin araca iletebileceği bilgileri düşündüğünüzde muazzam bir fırsat var. TNO’nun daha iyi bir gelecek için bizimle benzer anlayışa sahip bir taahhüdü var. Araç performansını iyileştirmeye nasıl devam edebileceğimizi görmek için bu işbirliğini ilerletmekten heyecan duyuyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir